Harjutused ja mängud
Kuna tegevused Pilvepadjal toimuvad lõunauinaku ajal, siis on oluline, et oskaksime olla vaikselt. Üks esimesi mänge/harjutusi ongi Hääleharjutused.
Ka kõik teised mängud on valitud sellised, mida oleks võimalik mängida vaikselt. Need on erinevad matkimis- ja peegeldamismängud, lauamängud, loovusmängud. Nimega mängud nagu „Päikese kalliskivid“, „Vaikusemäng“, „Kohtade vahetus mäng“ jpm.
Kasutan paljusid harjutusi Vaikuseminutite lehelt, vaikuseminutid.ee Leht on avalik ja leitav, ka Facebookist. Soovitan selle lehega tutvuda. Harjutusi, mida sealt kasutusse olen võtnud, ei hakka siia lehele kirjutama.
Käeliste harjutuste vahendid on paigutatud kandikule, veemängude juures on ka lapp kandikule tilkunud vee kuivatamiseks. Kokkulepe on, et peale tegevuse lõpetamist jääb kandik samasugusesse korda kui oli alustades. Harjutus tehakse alati lõpuni. Mänge vahetatakse sujuvalt, nii nagu keegi lõpetab. Üks mäng on alati rohkem kui lapsi kohal, siis ei teki oote momente.
Harjutused jagunevad käelisteks harjutusteks ja erinevateks meelte harjutusteks. Käelised harjutused põhinevad Montessori igapäevaelu harjutustel (olen aastaid tagasi tutvunud Montessori pedagoogikaga kursuse raames). Täna on Montessori pedagoogikas kasutatavad vahendid müügil ja üldse näib Montessori pedagoogika pooldajaid üha juurde tulevat. (Minu meelest on kõik alternatiivpedagoogikad tavapedagoogika kõrval väga tänuväärsed). Aastaid tagasi, peale Montessori pedagoogikaga tutvumist, võtsin igapäevaeluharjutused rühmas kasutusele. Sel ajal, ja ka nüüd kasutan nö. päris asju: katseklaasid, erinevates suurustes süstlad, pintsetid, pipetid, trehtlid, erinevad purgid, pudelid, mõõtekulbid, švammid jm. Mulle tundub, et päris asjad on lastele huvipakkuvad, põnevad.
Harjutuste eesmärgiks on arendada tähelepanu ja keskendumise oskust, käe-ja silmakoostööd, korralikkust ja järjepidevust.
- Kõik tegevused
- Käelised harjutused
- Mängud
- Tunnetusharjutused
- Veemängud